សារព័ត៌មានថ្មីថ្មី៖ ធនាគារពិភពលោក (World Bank) ប្តេជ្ញាពង្រីកកិច្ចសហប្រតិបត្តិការជាមួយកម្ពុជា ដើម្បីជំរុញអភិវឌ្ឍសង្គម-សេដ្ឋកិច្ចឱ្យកាន់តែមានសន្ទុះខ្លាំងដោយប្រកបដោយចីរភាព។ លោក Carlos Felipe Jaramillo អនុប្រធានធនាគារពិភពលោក បានអះអាងបែបនេះនៅចំពោះមុខប្រមុខរដ្ឋាភិបាលសម្តេច ហ៊ុន ម៉ាណែត ក្នុងជំនួបការងារនាព្រឹកថ្ងៃទី១៧ ខែមីនា។
នាជំនួបពិភាក្សាការងារជាមួយសម្តេច ហ៊ុន ម៉ាណែត នៅវិមានសន្តិភាព លោក Carlos Felipe Jaramillo បានកោតសរសើរចំពោះការរីកចម្រើនរបស់កម្ពុជា។ ជាពិសេស លោកបានបង្ហាញការគាំទ្រចំពោះការដាក់ចេញនូវគោលដៅជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ចរបស់កម្ពុជា ក្នុងការប្រែក្លាយកម្ពុជាទៅជាប្រទេសមានចំណូលខ្ពស់នៅឆ្នាំ២០៥០។ នេះបើយោងតាមប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយផ្លូវការរបស់រដ្ឋាភិបាល។
បច្ចុប្បន្ន ធនាគារពិភពលោកបានដាក់ចេញនូវអាទិភាពចម្បងក្នុងការផ្តល់ជំនួយដល់បណ្ដាប្រទេសនានា រួមទាំងកម្ពុជាផងដែរ។ ក្នុងនោះ គឺមានការបង្កើតឱកាសការងារជូនដល់ប្រជាពលរដ្ឋកម្ពុជា ដោយផ្តោតលើវិស័យសក្ដានុពលចំនួន ៥ ។ រួមមាន៖ វិស័យកសិកម្ម និងកសិ-ពាណិជ្ជកម្ម, វិស័យទេសចរណ៍, វិស័យកម្មន្តសាល, វិស័យសុខាភិបាល និង ៥. ការអភិវឌ្ឍហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ។
បើតាមលោក Carlos Felipe Jaramillo ធនាគារពិភពលោកនឹងបន្តជំរុញកិច្ចសហប្រតិបត្តិការយ៉ាងជិតស្និទ្ធជាមួយវិស័យឯកជន ដែលជាម៉ាស៊ីននៃកំណើនដ៏សំខាន់ ក្នុងការបង្កើតការងារ និងការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ច។ លោកបានបញ្ជាក់ថា ៖ « ធនាគារពិភពលោកប្តេជ្ញាចិត្តយ៉ាងមុតមាំ ក្នុងការបន្តគាំទ្រ និងពង្រីកកិច្ចសហប្រតិបត្តិការជាមួយរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ដើម្បីជំរុញការអភិវឌ្ឍសង្គម-សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា ឱ្យកាន់តែមានសន្ទុះខ្លាំងក្លាបន្ថែមទៀត និងប្រកបដោយចីរភាព។»។
សារព័ត៌មានថ្មីថ្មី៖ សម្តេច ហ៊ុន ម៉ាណែត បានវាយតម្លៃខ្ពស់ចំពោះកិច្ចសហប្រតិបត្តិការដ៏ល្អរវាងធនាគារពិភពលោក និងរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា។ កិច្ចសហការពីធនាគារពិភពលោកនេះ ក៏ជាការគាំទ្រដល់ការអនុវត្តគោលនយោបាយ និងយុទ្ធសាស្ត្របញ្ចកោណរបស់រដ្ឋាភិបាល ក្នុងការជំរុញកម្ពុជាឱ្យសម្រេចនូវចក្ខុវិស័យនៃការប្រែក្លាយខ្លួនជាប្រទេសមានចំណូលខ្ពស់នៅក្នុងឆ្នាំ២០៥០។
ជាមួយគ្នានេះ សម្តេច បានថ្លែងទៅកាន់អនុប្រធានធនាគារពិភពលោកពីការដាក់ចេញនូវគោលនយោបាយជំរុញវិស័យអាទិភាពជាច្រើន ដើម្បីកសាងភាពធន់របស់កម្ពុជា។ ក្នុងនោះ មានការកសាងមូលធនមនុស្ស, ការបណ្ដុះបណ្ដាលវិជ្ជាជីវៈ, វិស័យអប់រំ, វិស័យសុខាភិបាល, និងការពង្រឹងវិស័យហិរញ្ញវត្ថុ, ការទាក់ទាញការវិនិយោគ, ការអភិវឌ្ឍសហគ្រាសធុនតូចនិងមធ្យម និងការអភិវឌ្ឍសមត្ថភាពផលិតកម្មសម្រាប់បម្រើឱ្យទីផ្សារក្នុងស្រុក ព្រមទាំងការដាក់ចេញនូវវិធានការចាំបាច់នានា។ សម្តេចនាយករដ្ឋមន្ត្រីបានអះអាងយ៉ាងដូច្នេះ ៖ « ការដាក់ចេញគោលនយោបាយទាំងនេះ គឺដើម្បីធ្វើឱ្យបរិយាកាសវិនិយោគនៅកម្ពុជាកាន់តែមានទាក់ទាញ និងប្រកួតប្រជែង សំដៅធានាបាននូវភាពធន់នៃការអភិវឌ្ឍសង្គម-សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា។»។
ក្រៅពីនេះ សម្តេច ក៏បានពិភាក្សាការងារជាមួយលោក Jaramillo អំពីអាទិភាពសំខាន់ៗក្នុងការជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាផងដែរ។ ក្នុងនោះ ភាគីទាំងពីរ បានពិភាក្សាគ្នាពីការអភិវឌ្ឍវិស័យអប់រំ និងការកសាងធនធានមនុស្សនៅកម្ពុជា, ការពង្រឹងសមត្ថភាព, ការបណ្ដុះបណ្ដាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈដល់យុវជនកម្ពុជា រួមទាំងសារៈសំខាន់នៃភាពជាដៃគូរវាងរដ្ឋាភិបាល និងវិស័យឯកជន។ ការណ៍ គឺសំដៅចាប់យកកាលានុវត្តភាព និង ការជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា ប្រកបដោយភាពធន់ នៅក្នុងបរិបទនៃភាពមិនប្រាកដប្រជានៃពិភពលោកនាពេលបច្ចុប្បន្ន៕

Ministry of Information of Cambodia: Cambodian Prime Minister, SamdechThipadei Hun Manet, received Mr Carlos Felipe Jaramillo, World Bank Vice President for East Asia and the Pacific, on March 17, 2026.
The World Bank Vice President lauded Cambodia’s progress and expressed support for the country’s goal of becoming a high-income country by 2050. He also briefed Samdech Thipadei Hun Manet on ongoing projects supported by the World Bank in Cambodia.
Currently, the World Bank has prioritized providing assistance to countries, including Cambodia, in creating job opportunities for its people, focusing on five potential sectors: Agriculture and agribusiness, Tourism, Manufacturing, Health and Infrastructure development.
In this regard, the World Bank will continue to strengthen and promote close cooperation with the private sector, which is a key engine of growth in job creation and economic development. He also informed the Cambodian Prime Minister that the World Bank is strongly committed to continuing to support and expand cooperation with the Royal Government of Cambodia to promote Cambodia’s socio-economic development to be more dynamic and sustainable.
For his part, Cambodian Prime Minister highly appreciated the good cooperation between the World Bank and the Royal Government of Cambodia, as well as the support for the implementation of the Pentagon-Phase I policies and strategies in promoting Cambodia to achieve the vision of becoming a high-income country by 2050.
The Cambodian Prime Minister also informed the Vice President of the World Bank about the introduction of policies to promote several priority sectors of the Royal Government to build Cambodia's resilience, including: building human capital, vocational training, education, health, and strengthening the financial sector, attracting investment, developing small and medium enterprises, and developing production capacity to serve the local market, as well as introducing necessary measures to make the investment environment in Cambodia more attractive and competitive, to ensure the resilience of Cambodia's socio-economic development.